Bulancak Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Bulancak Ziraat Odası > Haberler > GİRESUN VALİLİĞİ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNDEN FINDIK ÜRETİCİLERİMİZE DUYURU FINDIK KURDU ZARARLISINA KARŞI İLAÇLI MÜCADELE ZAMANI

GİRESUN VALİLİĞİ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNDEN FINDIK ÜRETİCİLERİMİZE DUYURU FINDIK KURDU ZARARLISINA KARŞI İLAÇLI MÜCADELE ZAMANI

GİRESUN VALİLİĞİ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNDEN FINDIK ÜRETİCİLERİMİZE DUYURU FINDIK KURDU ZARARLISINA KARŞI İLAÇLI MÜCADELEYE SAHİL KOLDA 11 MAYIS 2019, ORTA KOLDA 14 MAYIS 2019, YÜKSEK KOLDA 18 MAYIS 2019 TARİHLERİNDE BAŞLANMALI VE İLAÇLAMA 10 GÜN İÇERİSİNDE BİTİRİLMELİDİR.

FINDIK ÜRETİCİLERİMİZE DUYURU

Fındık bahçelerimizde zarar yapan FINDIK KURDU ZARARLISINA karşı mücadele zamanı yaklaşmaktadır. Çiftçilerimiz bahçelerini sık sık kontrol ederek fındıkların %50’si mercimek büyüklüğüne geldiğinde ilaçlı mücadeleye başlanmalıdır.

İlk mücadeleye bu yıl

SAHİL KOLDA 11 MAYIS 2019,

ORTA KOLDA 14 MAYIS 2019,

YÜKSEK KOLDA 18 MAYIS 2019

tarihinde başlamalı ve mücadele en geç 10 gün içerisinde bitirilmelidir.

İlaçlamadan önce zararlı yoğunluğunu tespit etmek gerekir. Bunun için fındık ocakları altına 3x3,5 m ebadında çarşaf gerilerek darbe metoduyla çarşafa düşen böcekler sayılmalıdır. Sayım sonunda 10 ocakta 2’den fazla ergin Fındık Kurdu düştüğünde ilaçlama yapılmalıdır. Aynı sayımda 10 ocakta 1 veya daha fazla Fındık Yeşil Kokarcası bulunan bahçelerde hem Fındık Kurduna hem de Fındık Yeşil Kokarcasına karşı etkili ruhsatlı Bitki Koruma Ürünleri tercih edilmelidir.

İlaçlamada dekara (40-50 ocağa) verilen doz motorlu sırt atomizörüyle 14-17 litre, motorlu pülverizatörlerle 30 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamada fındık ocaklarının alttan yukarıya doğru yıkanmasına dikkat edilmelidir. Yapılan ilaçlama Yaprak Bitlerini de kontrol altına almaktadır.

 İlaçlama başlamadan önce arıcıların arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir.

Mücadelede tavsiye edilmeyen Bitki Koruma Ürünü kullanılmaması, yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin Bitki Koruma Ürünüyle karıştırılmadan önce etiket bilgilerindeki karışılabilirlik durumu değerlendirilerek ona göre uygulama yapılmadır.

İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.

Kullanılacak Bitki Koruma Ürünleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayisinden alınarak Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesine sahip kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Üreticilerimiz daha geniş bilgi almak için Tarım ve Orman Müdürlüklerine ve Ziraat Odaları Başkanlıklarına müracaat edebilirler.